Değişim Tam Zamanı

Kocaeli Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı (Kocaeli SKUp) Kapsamında Avrupa Hareketlilik Haftası’nda Çeşitli Etkinlikler Gerçekleştirildi

Kocaeli Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı (Kocaeli SKUp) Kapsamında Avrupa Hareketlilik Haftası’nda Çeşitli Etkinlikler Gerçekleştirildi

Kocaeli Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı kapsamında 16-22 Eylül tarihleri arasında Avrupa Hareketlilik Haftası kutlandı. Bu haftada, Kocaeli halkının da katılımı ve desteğiyle çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

SKUp Türkiye tarafından 2023 yılı için belirlenen “Şehrini Keşfet!” teması ve “Gelecek Enerjini Koru!” sloganı ile birlikte; hafta boyunca kentte motorsuz ulaşımın artırılması ve özel araç kullanımının azaltılması gerektiği, ulaşımda temiz enerji kullanımının önemi gibi konulara dikkat çekildi.

Her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Avrupa Hareketlilik haftası bu yıl da yüksek katılım ve coşkuyla kutlandı. Bu yılın teması “Şehrini Keşfet!” olarak belirlenen haftanın sloganıysa, tüm dünyayı ilgilendiren güncel ve önemli bir konu olan enerjinin korunmasını vurgulayacak şekilde “Gelecek Enerjini Koru!” olarak seçildi. En temel amacı, Kocaeli için ulaşımın neden olduğu çevresel ve sosyal sorunları azaltmak olan Kocaeli SKUp Projesi kapsamında Kocaeli’de de çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Haftanın açılışı 16 Eylül günü 150’den fazla bisikletlinin katılımıyla Karamürsel Kordon’da gerçekleşen bisiklet turu ile yapıldı. Sabah saatlerinde Sekapark Uçurtma Tepesi’nden başlayan 2,3 km’lik tur, bisikletlerle 1 Mart İskelesine geçilmesi ve oradan vapurla Ulaşlı İskele’ye varılmasıyla devam etti. Sonrasında Karamürsel Kordon’da yapılan 9 km’lik turun ardından yeniden 1 Mart İskelesi’ne dönülerek son buldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Sayın Ali Bilgi, aynı gün TBB SKUP Türkiye tarafından yapılan canlı yayınlara Karamürsel’den katıldı. Tur boyunca bisikletliler halkın büyük ilgisiyle karşılandı.

Tüm dünyada “Car Free Day” (arabasız gün) olarak kutlanan 22 Eylül günü ise, akşam saatlerinde Kocaeli Merkez Bankası’nın önünden başlayan ve İzmit Kent Meydanı’nda biten bir kortejin ardından haftanın kapanışı yapıldı. Yayalar ve bisikletlilerden oluşan ve bando takımıyla ilerleyen korteje Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç ve Ulaşım Dairesi Başkanı Ali Bilgi de eşlik etti. İzmit Kent Meydanı’nda yapılan mehteran gösterisi ve sonrasındaki açık hava film gösterimiyle, katılımcılar keyifli dakikalar geçirdi.

Tüm bunlarla birlikte Marmara Belediyeler Birliği, Superpool ve Global Designing Cities Initiative (Global Kent Tasarımı İnisiyatifi) işbirliğinde; kent sokaklarını, çocuklar ve velileri için yaşanabilir alanlar ile yaya ve çocuk dostu kamusal mekânlara dönüştürme amacıyla başlatılan “Sokak Dönüştürme Prova Uygulaması Destek Programı” kapsamında hafta boyunca yapılan çalışmalar ile Körfez İlçesi, Esentepe Mahallesi, Ahmet Taner Kışlalı İlkokulu ve çevresindeki sokaklar düzenlendi. 21 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirilen açılışa öğrenciler ve veliler haricinde Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürü Sergülen Kurt ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Dairesi Başkanı Ali Bilgi de katıldı.

Motorsuz ulaşımın teşvik edildiği, güvenli sokaklar yaratmak için örnek projenin yapıldığı ve alternatif ulaşım türlerinin tanıtıldığı Avrupa Hareketlilik Haftası Kocaeli için “hareketli” bir şekilde geçti. Proje kapsamında yapılan çalışmalar hız kesmeden devam edecek.