Değişim Tam Zamanı

Kocaeli Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı Ekibi, Çalışma Ziyareti Kapsamında İtalya’daydı

Kocaeli Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı Ekibi, Çalışma Ziyareti Kapsamında İtalya’daydı

Kocaeli Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı (SKUp) kapsamında, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi teknik ekibi ve Sözleşme Yöneticisinin katılımıyla İtalya’nın Milano kentine çalışma ziyareti gerçekleştirildi. Ziyaret kapsamında Milano kent yönetiminin ilgili birimlerinden SKUp projeleri hakkında bilgi alındı. Bunun yanı sıra kentsel ulaşım sistemi ve sürdürülebilir hareketliliğe yönelik örnek uygulamalar yerinde incelendi.

Kocaeli SKUp kapasite geliştirme çalışmaları kapsamında, benzer kentlerdeki sürdürülebilir kentsel hareketlilik örneklerinin incelenmesi önemli bir adımdır. Bu kapsamda, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Sayın Ahmet ÇELEBİ ve teknik ekibi, AB Yatırımları Dairesinden Sözleşme Yöneticisi Sayın Serdar YILMAZ ve EGIS & Boğaziçi Proje konsorsiyumunu temsilen Proje Koordinatörü Sayın Melike SARIM BOYNUYOĞUN’un katılımıyla, 22.05.2023 – 27.05.2023 tarihleri arasında İtalya’nın Milano kentine çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Bu ziyaret kapsamında, Milano SKUp (Milano SUMP/PUMS) projesinin yüklenicisi TRT Trasporti e Territorio SRL ile görüşülerek Milano başta olmak üzere İtalya’da benzer kentlerde yürütülen diğer SKUp projelerindeki planlama ve katılım süreçleri hakkında bilgi alınmıştır.

Daha sonra Milano Belediyesi yönetimi, Milano SKUp projesinin yürütücüsü olan belediye iştiraki AMAT (Hareketlilik, Çevre ve Bölge Ajansı) ve toplu taşıma işletmesi ATM SPA ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerde, Milano için geliştirilen SKUp stratejileri, mikro mobilite ve paylaşımlı ulaşım uygulamaları, sıkışıklık fiyatlandırması ve düşük emisyon bölgesi uygulamaları, toplu taşıma stratejileri ve uygulamaları ve taktiksel şehircilik örnekleri kapsamında “Açık Meydanlar” ve “Açık Yollar” Projeleri hakkında bilgi alınmıştır.

Ziyaret süresince Milano toplu taşıma sisteminin tüm modları, diğer ulaşım türleri ile aktarma sistemleri, mobil uygulamalar vb. kullanılarak deneyimlenmiştir. Ayrıca AMAT tarafından yürütülen taktiksel şehircilik örneği “Açık Meydanlar” projesi kapsamındaki uygulamalar, AMAT proje ekibi ile yerinde incelenmiştir.

Bu çalışma ziyareti, farklı kentler için hazırlanan sürdürülebilir kentsel ulaşım planlarının hem planlama hem de uygulama süreçlerini yerinde inceleme ve değerlendirme ve benzer idarelerle istişare ve işbirliği olanağı sağlaması yönüyle özellikle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi teknik ekibinin bilgi birikimi ve deneyimini artırarak büyük katkı sağlamıştır.